Název projektu: Monitoring a mapování vybraných druhů rostlin a živočichů a inventarizace maloplošných zvláště chráněných území v národně významných územích v České republice


Číslo projektu: CZ.05.4.27/0.0/0.0/17_078/0005239
Místo realizace: Česká republika
Program: Operační program Životní prostředí 2014–2020
Zdroj financování: Evropský fond pro regionální rozvoj
Celkový rozpočet: 290 784 980 Kč
Doba trvání projektu: 1. 9. 2027 – 31. 12. 2023

Cíle a náplň projektu:

Cílem projektu bylo získání a doplnění datového souboru o evropsky významných, zvláště chráněných a ohrožených druzích (dle červených seznamů) v chráněných územích národního významu. Data jsou potřebná pro rozhodování na všech úrovních veřejné správy spjatých s ochranou přírody, zároveň významně přispívají ke zkvalitnění podkladů pro plnění reportingových povinností, které vyplývají ze směrnic Evropské unie, konkrétně ze směrnice o stanovištích (92/43/EHS) a směrnice o ptácích (79/409/EHS). 

Inventarizační průzkumy rostlin a živočichů jsou pravidelnou aktivitou, která přináší zpětnou vazbu na účinek komplexu nástrojů ochrany přírody na především maloplošná, zvláště chráněná území. Aktuální průzkumy (mladší deseti let) jsou potřebné pro aktualizace plánů péče o tato MZCHU.
Vyhodnocení dopadů managementu na biodiverzitu mělo za cíl zvětšit datovou základnu AOPK ČR pro plošné a celkové hodnocení managementu obecně. Hodnocení (péče) je standardem projektového cyklu, plošné hodnocení péče pak plní roli nezbytného korektivu aktivit v ochraně přírody.

Kontakt:

Mgr. & Mgr. Karel Chobot, Ph. D.
Ředitel odboru monitoringu biodiverzity