Pečujeme o naše louky, pastviny i stepi

Česká krajina je odpradávna formována různými přístupy a způsoby hospodaření. Její podobu významně ovlivnilo několik událostí, v 18. století to byla průmyslová revoluce následována pozemkovými úpravami, tedy spojování pozemků do velkých lánů, rozorávání mezí a remízků, odvodňování, nadužívání chemikálií – pesticidy, hnojiva, v neposlední řadě i zarůstání luk a pastvin. Je pouze na nás, jak aktivně se pokusíme tyto často negativní zásahy do krajiny napravit.
Z naší krajiny se začala ztrácet celá řada dříve běžných druhů, jako jsou např. koroptev či zajíc. Snížila se také estetická a ekologická funkce krajiny (v zemědělské krajině často chybějí aleje, remízky, kde by zvířata nalezla úkryt). Dále nám z krajiny vymizely „barevné“ louky a často převažují jen zelené či žluté plochy.

Jak lze negativní dopady zmírnit:

  • šetrnějším a přírodě blízkým způsobem hospodařením (ekologické zemědělství),
  • obnovou krajinných prvků (výsadba keřů a stromů – aleje, remízky),
  • zadržováním vody v krajině (vytváření mokřadů a tůní).

AOPK ČR pečuje o 200 tis. ha nelesních pozemků. Jedná se o pozemky v majetku České republiky, k nimž má AOPK ČR příslušnost hospodaření a dále o pozemky ve zvláště chráněných územích (chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky).

Nejčastějším typem prováděné péče (managementu) je sečení ručními nástroji – křovinořez nebo ručně vedená sekačka, převážně na podmáčených lokalitách a ve zhoršených podmínkách (svažité pozemky apod.), každoročně zhruba na 1 500 ha, z toho na 410 ha je prováděna mozaiková seč (tzn., že na ploše jsou ponechávána neposečená místa zejména kvůli hmyzu a ptákům, kteří nachází v nelesní divočině útočiště). Mezi další prováděné činnosti patří pastva hospodářskými zvířaty (ovce, kozy, krávy a kůň) každoročně na rozloze okolo 600 ha a výřez náletových či nepůvodních dřevin.

V rámci péče o nelesní ekosystémy realizujeme nebo jsme realizovali například tyto projekty:

OPŽP Podpora ochrany v nejcennějších částech CHKO Jeseníky a v NPR Králický Sněžník
Technická pomoc při přípravě a realizaci specifického cíle 2.2 IROP pro období 2021–2027
TA ČR Centrum pro krajinu a biodiverzitu
OPŽP Obnovní management pozemků AOPK ČR v EVL, NPP Na požárech
LIFE Jedna příroda (stránka Speciální opatření pro druhy)
LIFE České středohoří (stránka Speciální opatření pro druhy)
OPŽP Obnovní management území národního významu na jižní Moravě
LIFE Ze života hmyzu (stránka Speciální opatření pro druhy)
LIFE+ Stepi Lounského středohoří
LIFE+ Integrovaná ochrana vzácných druhů motýlů nelesních stanovišť v České republice a na Slovensku
OPŽP Management kleče v CHKO Jeseníky
OPŽP Podpora biodiverzity v oblasti Pradědu

​​​​​​Pokud i vy máte nápad, jak ve svém okolí zlepšit podobu přírody a krajiny, pak navštivte naše stránky o financích pro přírodu a krajinu, kde najdete informace o širokém spektru dotačním programů, podporujících managementová opatření, včetně kontaktů na jednotlivé zaměstnance regionálních pracovišť, kteří vám s přípravou záměru rádi poradí.