Péče o neživou přírodu
Péče o neživou přírodu
Plánujeme péči
Provádíme péči
- Provádíme péči
- Obnova a péče o krajinné prvky
- Péče o vodní ekosystémy
- Péče o lesní ekosystémy
- Péče o nelesní ekosystémy
- Péče o neživou přírodu
- Péče o památné stromy
- Speciální opatření pro druhy
- Návštěvnická infrastruktura a stráž přírody
- Pozemky v majetku státu
Metodická podpora
- Metodiky
- Standardy péče o přírodu a krajinu
- Zabezpečení elektrického vedení proti úrazům ptáků
- Zabezpečení tahových cest obojživelníků
Financování péče
Vyhodnocujeme péči
Pečujeme o neživou přírodu
Česká republika je z pohledu geologa velmi rozmanitá, s množstvím odlišných geologických jednotek, mnoha typů hornin a dokladů nejrůznějších geologických procesů. Příkladem může být i světově první na vědeckém základě vybraný mezinárodní stratotyp (typický sled vrstev, které odpovídají konkrétním historickým geologickým obdobím) – Klonk u Suchomast. Na území republiky nacházíme doklady vývoje zemské kůry a vývoje života staré až 600 milionů let.
Specifikem péče o neživou přírodu je nepřemístitelnost a v zásadě neobnovitelnost geologických lokalit – paleontologických a mineralogických nalezišť, stratigrafických profilů, dokladů sopečné činnosti a tektonického vývoje, jeskyní a krasových jevů apod.
Jak AOPK ČR pečuje o neživou přírodu:
- výkonem státní správy (usměrňování nebo povolování zásahů),
- zahrnutím těchto fenoménů pod územní ochranu,
- prohlubováním znalostí a evidencí,
- aktivní péčí, ochranou před poškozováním a ničením,
- popularizací geologie.
V AOPK ČR také pečujeme o 106 národních přírodních památek, kde některý z geologických fenoménů je hlavním předmětem ochrany.
Nejčastějším typem prováděné péče je zpřístupnění a údržba reprezentativních skalních výchozů a profilů a jejich údržba odstraňováním náletové zeleně a suti. Zejména v pískovcových, erozí ohrožených oblastech, je nezbytné usměrňování pohybu veřejnosti, budování zábradlí a schodišť. V krasových oblastech je častým opatřením instalace uzávěr do jeskyní, ve kterých by mohlo dojít k poškození a ničení výzdoby a jeskynních sedimentů či rušení jeskynních živočichů.
Kromě výzkumu a monitoringu jeskyní a krasových jevů se AOPK ČR podílí i na popularizaci lokalit, a to zejména ve spolupráci s Českou geologickou službou a s geoparky. Společně také spravujeme Jednotnou evidenci speleologických objektů (JESO). Úspěšný byl také projekt v rámci OP ŽP Železné hory v rámci péče o lokality.
V rámci péče o neživou přírodu realizujeme nebo jsme realizovali například tyto projekty:
OPŽP Ochrana vybraných jeskyní a krasových jevů ve zvláště chráněných územích ČR